شرکت مهندسی برق و ارتباطات

پیمان خطوط شرق

نقطه آغاز همکاری سندیکا و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تبادل تفاهم نامه همکاری بین معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و سندیکای صنعت برق ایران با پیشنهاد تعریف دو پروژه مشترک با موضوعات سرمایه‌گذاری در صنعت برق و تقویت نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صادرات انجام شد.

در نشست مشترک هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با سیروس وطن‌خواه، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی و معاونینش، این دو پروژه به عنوان نقطه شروع همکاری های فی مابین در نظر گرفته شدند.

سیروس وطن‌خواه در ابتدای جلسه، سندیکای صنعت برق ایران را یکی از مهمترین تشکل‌های اقتصادی و غیردولتی کشور دانست و تصریح کرد: به سادگی می‌توان به تفاوت سندیکا با سایر تشکل‌های اقتصادی مرسوم پی برد. لذا با توجه به این پتانسیل، سندیکای صنعت برق ایران جایگاه بسیار مهم و تاثیرگذاری در این صنعت دارد و می تواند این جایگاه را ارتقا دهد.

دبیر ستاد فناوری‌های حوزه انرژی، با برشمردن ماموریت‌های ستاد فناوری انرژی و ظرفیت‌ها و ابزارهای معاونت علمی و فناوری به زمینه‌های گسترده همکاری فی‌مابین اشاره کرد و افزود: در کل زنجیره علم، فناوری و نوآوری که زنجیره بسیار گسترده‌ای را شامل می شود، می‌توان زمینه های همکاری های بسیار اثربخش و راهبردی را بین سندیکا و ستاد انرژی معاونت علمی تعریف کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی با بیان اینکه حضور ما در سندیکا نشانه آمادگی معاونت برای همکاری با سندیکا در حوزه مهم و پایه‌ای برق است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شورای راهبردی انرژی در معاونت علم وفناوری ریاست جمهوری فعال است و معمولاً جلسات آن به صورت ماهانه و با حضور نمایندگان حوزه‌های راهبردی نفت و نیرو تشکیل می‌شود. در این شورا مباحث کلان حوزه انرژی مطرح شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. البته پیشتر هم نمایندگانی از بخش خصوصی به این شورا دعوت می‌شدند، اما پیشنهاد من این است که از این پس نماینده سندیکا هم در این جلسات حضور یابد. تاکید من بر ایجاد سینرژی بین سندیکا و معاونت علمی ریاست جمهوری است.

در ادامه این نشست، علی بخشی، رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران هم به توان و پتانسیل قابل توجه اعضای سندیکا اشاره کرد و انتخاب سندیکا در چهار سال متوالی به عنوان تشکل نمونه صادراتی را یادآور شد و افزود: ایجاد شناخت صحیح نسبت به توانمندی‌های بخش خصوصی صنعت برق، می‌تواند زمینه همکاری‌های جدید بین سندیکا و معاونت علمی ریاست جمهوری را فراهم آورد.

بخشی در ادامه تاکید کرد: بهتر است در همین ابتدای راه یک یا دو پروژه مشترک را تعریف و تمام توان دو سویه خود را صرف به نتیجه رساندن آن کنیم. قطعا دنبال کردن یکی دو موضوع کلیدی و به نتیجه رساندن آن بهتر از هدفگذاری برای چندین موضوع و در نهایت نیمه کاره رها کردن آنها است.

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران به شرایط نامساعد صنعت برق اشاره و تصریح کرد: اعضای ما جزو گروهی هستند که نتایج خروجی‌ها و تصمیم‌سازی‌های دولتمردان را کاملاً حس می‌کنند. آنها از دور، دستی بر آتش ندارند، بلکه کاملاً درون آتش هستند! بنابراین امیدواریم ایجاد این زمینه همکاری به سیاست‌گذاری‌هایی منجر شود که علاوه بر منافع ملی، منافع بخش خصوصی را نیز در بربگیرد.

در ادامه پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکا هم به تمرکز سندیکا بر حوزه دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: صنعت برق جزو صنایعی است که ناگزیر به دانش‌بنیان بودن است. لذا به نظر می‌رسد که ما می‌توانیم در این حوزه همکاریهای اثربخشی داشته باشیم.

وی توان صادراتی اعضای سندیکا را یادآور شد و خاطرنشان کرد: ما در سندیکا همکاری ثمربخشی بین کمیته شرکت‌های دانش‌بنیان و کمیته توسعه صادرات داشته‌ایم و شاید بتوانیم یکی از پروژه های مشترک را در همین حوزه تعریف کنیم.

علیرضا اسدی، معاون آموزش و پژوهش سندیکای صنعت برق ایران هم ضمن تاکید بر بحران مالی که گریبان‌گیر صنعت برق شده است، تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذاری در صنعت برق یکی از مهمترین موضوعات مهم در این صنعت است. اگر چه وزارت نیرو به دلیل شرایط داخلی خود و بحران نقدینگی که با آن دست به گریبان است، ناگزیر به فاینانس پروژه‌ها شده، اما این مساله به موضوع انتقال تکنولوژی و ساختِ داخل آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

وی ضمن بیان اینکه وزارت نیرو باید در کنار فاینانس پروژه‌ها، به روند توسعه و حفظ توان ساخت داخل نیز توجه داشته باشد، پیشنهاد کرد که سرمایه‌گذاری در صنعت برق هم به عنوان یکی از پروژه‌های مشترک بین سندیکا و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مد نظر قرار گیرد.

در پایان این نشست معاون امور برق و نیروی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی به عنوان نماینده ستاد و علیرضا اسدی و مهدی مدنی به عنوان نمایندگان سندیکا، برای ارتباط نظام‌مند میان دو نهاد معرفی شده و تبادل تفاهم‌نامه همکاری بین رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.