شرکت مهندسی برق و ارتباطات

پیمان خطوط شرق

PKS چرا و چگونه دانش بنیان شد ؟

 

با توجه به اسناد بالادستی و برنامه های توسعه کشور از قبیل سند چشم انداز 20 ساله  ، توسعه علم و فناوری یکی از الزامات گریزناپذیر دستیابی به اقتصاد مقاومتی است .

در همه این اسناد پیشرفت اقتصاد دانش‌ بنیان در رأس همه کارهای اساسی برای پیشرفت کشور قرار دارد و زیربنای اقتدار کشور را قدرت ملی دانسته‌ و در آن تأکید شده قدرت علمی و فناوری ، منشأ قدرت سیاسی ، نظامی ، فرهنگی و اقتصادی است.

بنابراین ، این‌گونه استنباط می‌شود که با استفاده از علم و فناوری در همه ابعاد سیاستگذاری می‌توان به صورت مؤثر ظاهر شد چراکه اقتصاد دانش‌بنیان ، پیشران اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون‌زا است ، لذا برنامه‌ریزی منسجم برای ورود به این مقوله بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.

 

بر همین مبنا و در راستای چشم انداز ، اهداف و آرمانهای pks و با شعار نوآور ، پیشرو ، چابک

این شرکت با هدف کمک و حمایت از اقتصاد ملی و ارز آوری و در جهت رفع نیاز های کشور عزیزمان بویژه در صنایع برق ، نفت ، گاز و پتروشیمی با تکیه بر توان و دانش بومی پا به عرصه دانش بنیانی نهاد.

بر این اساس واحد های توسعه بازار و R&D وارد فاز تحقیقاتی شدند که در نهایت با انجام تحقیقات بازار ، پیمایش فنی و نیاز سنجی ، " بخش اتوماسیون و اسکادا بویژه در صنعت برق " ، به عنوان target market شناسایی شد.

 

تجهیزات بسیار زیادی در این بخش مورد استفاده قرار میگیرد که عموما بسیار حساس ، پیشرفته و با تکنولوژی بالا هستند . یکی از این تجهیزات مهم ، پایه ای و پرکاربرد بویژه در این صنعت پایانه راه دور میباشد  که تکنولوژی آن همواره در اختیار شرکت های بین المللی در آمریکا ، اروپا و ژاپن بوده است .

با توجه به تجربیات بسیار زیاد متخصصان و کارشناسان این شرکت در نصب و راه اندازی کامل و دقیق انواع پایانه های راه دور با برند های مختلف در بسیاری از پروژه ها در نقاط مختلف کشور و شناخت کامل بر روی آن ، ساخت این تجهیز مطابق با استاندارد های روز دنیا و بومی سازی آن مطابق نیازهای کشور جزء اهداف واحد تحقیق و توسعه قرار گرفت.

این مهم با تلاش متخصصان این شرکت در سال 1391 میسر گشت و محصول اولیه با نام تجاری PKS RTU 513  با حضور مدیر عامل وقت شرکت توانیر رونمایی و به بازار معرفی گردید .

 

خوشبختانه همانگونه که پیش بینی می شد به دلیل متناسب سازی این محصول با نیاز صنایع داخلی و خدمات پس از فروش ویژه ، همچنین بهای تمام شده پایین تر نسبت به نمونه های مشابه خارجی و کیفیت بسیار بالا ، در بازار کشور مورد پذیرش و استقبال قرار گرفت به طوری که هم اکنون این محصول دارای رفرنس های نصب بسیار زیاد در سطح فوق توزیع و انتقال برق ایران بوده و تاییدیه های بسیاری اخذ کرده است .

طراحی و ساخت این تجهیز موجب شد شرکت پیمان خطوط شرق از ابتدای سال 1393 از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی گردد و افتخاری دیگر بر افتخارات گذشته خود بی افزاید.

اخیرا تمامی تست های مطابق با استاندارد های بین المللی این تجهیز که بالغ بر 61 تست می باشد با موفقیت انجام شده و به زودی گزارش آن توسط پژوهشگاه نیرو ارائه خواهد شد.