شرکت مهندسی برق و ارتباطات

پیمان خطوط شرق

پروژه های مراکز کنترل و دیسپاچینگ

 

شرکت پیمان خطوط شرق با یک دهه سابقه درخشان ، افتخار دارد که در پهنه وسیع و گسترده کشور بزرگ ایران بیش از صد ها خدمت مشاوره ای ، مهندسی ، طراحی و ... را در قالب پروژه های مختلف و متنوع ارائه کرده است .

 

مراکز کنترل و دیسپاچینگ

   

  پروژه بزرگ مجموعه آلومینیوم المهدی (عج)

 

 

Projects_2

   ساخت و تامین تجهیزات و نصب و راه اندازی سیستم اسکادای مجموعه پست های 230/132/20kv  مجتمع آلومینیوم المهدی (عج) 

   یکی از شاخص ترین پروژه های اسکادا که هم اکنون در دست اجراست ، پروژه بزرگ مجموعه آلومینیوم المهدی است ، این پروژه از نظر فنی بسیار وسیع است و

   بسیاری از محصولات ساخت این شرکت مثل RTU  در آن استفاده میشود.

              

  مجتمع آلومینیوم المهدی (عج)


 

   پروژه پست سراوان - دیسپاچینگ

 

 

Projects_2

  مضمون این پروژه ارسال اطلاعات و ایجاد دیتابیس در نرم افزار مرکز پست سراوان به مرکز دیسپاچینگ را در بر می گیرد .  بنابر تکمیل سیستم  DCS  پست   سراوان و راه اندازی آن، کارفرما درخواست ارسال اطلاعات این پست و ایجاد این پست در نرم افزار مرکز دیسپاچینگ را نمود و با توجه به تجربه تیم فنی این   شرکت و آموزش های نرم افزار ABB-Network Manager این کار به عهده ی این شرکت واگذار گردید که با موفقیت انجام و تحویل گردید.

              

  شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان


   پروژه فیدر های 20 کیلوولت سراوان

 

Projects_2

  در پست سراوان پس از راه اندازی DCS ،  کنترل و مانیتورینگ از راه دور فیدر های 20 کیلوولت سراوان به این شرکت واگذار شد. بدین منظور سیستمی بر     مبنای ABB-RTU560 و نرم افزار Zenon پیاده سازی شد و هم اکنون در حال بهره برداری میباشد .

              

  شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان


   پروژه نیروگاه فردوسی

 

Projects_2

  پس از اجرای طرح دیسپاچینگ الهیه بنا بر نیاز ، شرکت پیمان خطوط شرق عملیات ارسال اطلاعات نیروگاه فردوسی به مرکز دیسپاچینگ AOC/RDC جدید     خراسان با پروتکل IEC - 870 - 5 - 101 را اجرا نمود .در این پروژه با استفاده از ABB - RTU560 به عنوان پروتکل کانورتر،داده این پست از سیستم DCS     موجود اخذ و به مرکز دیسپاچینگ ارسال گردید.

              

   شرکت برق منطقه ای خراسان 


   پروژه پست 132/20 کیلو ولت کـــلات

 

Projects_2

  هدف از پروژه اتوماسیون پست کلات کنترل و مانیتورینگ این پست از محل پست خواجه ربیع که در فاصله 120کیلومتری آن می باشد. سیستم مذکور در       دو سطح مرکز کنترل و ایستگاه با لحاظ Extension انجام گردید که تجهیزات ایستگاه در بخش کنترل شامل ABB-RTU 560، Meinberg-GPS، SELTA- PLC می باشد.
  در مرکز کنترل از نرم افزار  Zenon  و کامپیوترهای صنعتی استفاده شده است. مراحل SAT  توسط این شرکت اجرا و پروژه تحویل شد و در حال بهره برداری   می باشد .

              

   شرکت برق منطقه ای خراسان


   پروژه پست 132/20 کیلو ولت آشخـــــانه

 

  هدف از این پروژه کنترل و مانیتورینگ از راه دور پست آشخانــه از بالا دست بوده و مبنای آن مشابه پست کلات می باشد. در این پروژه ارتباط بین پست      بالا دست و پست آشخانه با PLC برقرار شده اما تجهیزات لازم برای راه اندازی فیبر نوری نیز در نظر گرفته شده است. این پروژه با موفقیت به اتمام رسیده و   تحویل گردید.

              

   شرکت برق منطقه ای خراسان


   پروژه تامین ABB RTU560 و نرم افزار Zenon پژوهشگاه نیرو     

 

GS7K5901_neu_720

 

  با توجه به نیاز گروه پژوهشی خط و پست در پژوهشگاه نیرو و با بررسی سوابق و تجربیات این شرکت در اجرای پروژه های مشابه و همچنین سوابق بازرگانی   و تأمین کالای این شرکت، نهایتاً این قرارداد به این شرکت ابلاغ گردید.

  محدوده این قرارداد در بخش تأمین کالا شامل تهیه تجهیزات پایانه راه دور از نوع  ABB RTU560  ساخت شرکت  ABB آلمان ،  تهیه لیسانهای نرم افزار       مانیتورینگ و کنترل  Zenon  از شزکت  Copa -Data  اتریش ،  تهیه  GPS  از شرکت  Meinberg  آلمان ، تهیه نرم افزارهای پیکربندی و مهندسی          CCT600) IEC61850)  و همچنین نرم افزار Multiprog  برای  ABB RTU560  ،  تأمین و تهیه و همچنین وایرینگ و مونتاژ تابلوهای  RTU  وتست آنها     می باشد.

  در بخش ارائه خدمات، آموزشهای مختلف در زمینه های مهندسی نرم افزار Zenon، مهندسی ABB RTU560 و نرم افزارهای CCT600 و Multiprog ارائه     گردیده است. همچنین پیکربندی اولیه کل سیتم نیز در محدوده کاری این شرکت قرار دارد.

  نظارت بر اجرای پروژه و همکاری در تستهای سایت نیز توسط متخصصین این شرکت انجام می پذیرد. 

              


   پروژه آپگریدینگ و پروتکل کانورتر (دیسپاچینگ ملی)   

 

 

  با توجه به تصمیم دیسپاچینگ ملی برق ایران (معاونت راهبردی شرکت مدیریت شبکه برق ایران) به نوسازی و استقرار سیستم جدید برای دیسپاچینگ ملی     با استفاده از آخرین تکنولوژی روز که چندین سال است برنامه ریزی شده است ، آماده سازی  RTU/HVI  و اینتر فیس پستهای موضوع این دیسپاچینگ که    اکثراً شامل نیروگاههای بزرگ و پستهای با اهمیت در سطح انتقال می باشد، از مهمترین مواردی است که دیسپاچینگ ملی چندین سال است برای اجرای آن     اقدام نموده است.

  پس از بررسیهای بسیار کار تکمیل و تغییرات لازم در بخش RTU نیز به طور کامل به گروه مپنا به عنوان یک پیمانکار اصلی واگذار گردید .گروه مپنا و بالطبع      شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل ایران (مکو) با بررسی پیمانکاران دارای صلاحیت در کل ایران چند پیمانکار را انتخاب و مناطقی از ایران را جهت اجرای      پروژه فوق الذکر به این شرکتها اختصاص داد.

  عملیات مهندسی مربوط به آپگریدینگ در منطقه جنوب شرق ایران که شامل 4 استان می باشد (استانهای کرمان- یزد- هرمزگان- سیستان و بلوچستان) ،      به شرکت پیمان خطوط شرق واگذار گردید که علیرغم گستردگی محدوده جغرافیایی پستها در بازه زمانی بسیار مناسب انجام شده و تحویل کارفا گردید.

              

   معاونت راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران